Jak dbać o lakierowane meble

  Meble lakierowane od wielu już lat święcą triumfy na polskich salonach i nie wydaje się, by moda ta miała w najbliższym czasie ulec zmianie. Nie ma w tym nic dziwnego, bo dobrze dobrane, spojone z wnętrzem, stanowią bardzo atrakcyjną aranżację. Mimo to są one meblami dość wymagającymi i warto zadbać o ich pielęgnację.

   

  Zazwyczaj w pielęgnacji mebli należy przestrzegać jednej ważnej zasady, to znaczy unikać wilgoci. Nie leży ona bowiem w naturze mebli i warto o tym pamiętać. Nieco inaczej jest jednak w przypadku mebli lakierowanych, ponieważ każdy lakierowany front jest stosunkowo odporny na wilgoć. Jest to efekt kilku warstw lakieru, dzięki którym meble mają powłokę ochronną. Lakier nanoszony jest natryskowo, w płynnej postaci. Dobrze naniesiona powłoka rozlewa się równomiernie i wysycha, tworząc tym samym warstwę chroniącą przed wilgocią. 

  Do czyszczenia takich mebli warto używać odpowiednich materiałów. Wcale nie muszą to być drogie produkty służące konserwacji. Tak naprawdę wystarczy dobrej jakości, delikatna ściereczka z mikrofibry, która (używana odpowiednio często) zabezpieczy przed złowrogim, alergicznym kurzem i zapewni długotrwałe lśnienie. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można delikatnie przetrzeć meble wilgotną tkaniną nawilżoną nieco płynem do mycia szyb, po czym wytrzeć do sucha.

  Przy okazji warto jednak wspomnieć, że jeśli mamy naturę pedanta, pomazana powierzchnia może nam mocno przeszkadzać; nie powinno się wówczas wybierać ciemnych kolorów, które bardziej niż inne odzwierciedlają niechciane ślady.

  Jak widać, lakierowane meble, choć piękne, są wymagające, nie oznacza to jednak wcale, że utrzymanie ich w idealnym stanie jest kosmicznie trudne. Tak naprawdę wystarczy odrobina uwagi, ostrożności i zwykłe, codzienne czynności, dzięki którym meble będą przez długie lata jak nowe.